Skip to content

8 Jefferson Dr.Brick, NJ 08724

Built 2000

Last Sale Price
$209,900
Last Sale Date
Apr 6, 2000

Property Information

Block1032.01
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,406
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,900
33%
Improvement Value:$273,900
67%
Total Assessment$407,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,644+5.4%
2024$10,101+3.6%
2023$9,746+1.3%
2022$9,620+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$209,900
DeedBook 10077, Page 1765

Property Built

Built

Year Built: 2000