Skip to content

28 Bay Bridge Dr.Brick, NJ 08724

Built 1988

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Nov 28, 2020

Property Information

Block1033.01
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1462
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,462
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,700
54%
Improvement Value:$147,000
46%
Total Assessment$322,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,422+5.4%
2024$7,993+3.6%
2023$7,713+1.3%
2022$7,612+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,462DeedBook 18208, Page 984Recorded12/15/2020

Property Built

Built

Year Built: 1988