Skip to content

14 Bay Bridge Dr.Brick, NJ 08724

Built 1988

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 29, 2019

Property Information

Block1033.01
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,840
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,800
50%
Improvement Value:$166,800
50%
Total Assessment$335,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,759+5.4%
2024$8,313+3.6%
2023$8,021+1.3%
2022$7,917+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,840DeedBook 17596, Page 1637Recorded9/6/2019

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5206, Page 324

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 4744, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1988