Skip to content

8 Bay Bridge Dr.Brick, NJ 08724

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Mar 20, 2025

Property Information

Block1033.01
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G----- 1321
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,321
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,800
58%
Improvement Value:$123,900
42%
Total Assessment$292,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,639+5.4%
2024$7,250+3.6%
2023$6,996+1.3%
2022$6,905+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft1,321DeedBook 19982, Page 138Recorded4/14/2025

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5739, Page 290

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4880, Page 936

Property Built

Built

Year Built: 1988