Skip to content

36 Bay Bridge Dr.Brick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$2
Last Sale Date
Aug 24, 2011

Property Information

Block1033.01
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,728
Acreage1.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,000
55%
Improvement Value:$144,000
45%
Total Assessment$322,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,404+5.4%
2024$7,976+3.6%
2023$7,696+1.3%
2022$7,596+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986