Skip to content

34 Bay Bridge Dr.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$343,000
Last Sale Date
Jul 22, 2004

Property Information

Block1033.01
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,734
Acreage1.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,800
54%
Improvement Value:$151,300
46%
Total Assessment$328,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,563+5.4%
2024$8,127+3.6%
2023$7,842+1.3%
2022$7,740+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$343,000
DeedBook 12195, Page 18

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 10012, Page 1510

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5412, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1987