Skip to content

3 Brompton Ct.Brick, NJ 08724

Built 1984

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Oct 19, 2015

Property Information

Block1033.02
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,432
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,700
54%
Improvement Value:$144,100
46%
Total Assessment$312,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,164+5.4%
2024$7,748+3.6%
2023$7,476+1.3%
2022$7,379+8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,432DeedBook 16246, Page 452Recorded11/19/2015

Property Sale

Sale
$331,000
DeedBook 14970, Page 914

Property Sale

Sale
$141,500
DeedBook 5251, Page 834

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5087, Page 475

Property Built

Built

Year Built: 1984