Skip to content

66 Bay Bridge Dr.Brick, NJ 08724

Built 1984

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 8, 2003

Property Information

Block1033.02
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,248
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,500
59%
Improvement Value:$114,700
41%
Total Assessment$283,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,392+5.4%
2024$7,015+3.6%
2023$6,768+1.3%
2022$6,681+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 11449, Page 1278

Property Built

Built

Year Built: 1984