Skip to content

75 Bay Bridge Dr.Brick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 17, 2023

Property Information

Block1033.03
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,248
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,700
58%
Improvement Value:$123,600
42%
Total Assessment$292,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,379+5.6%
2024$6,990+3.8%
2023$6,736+1.4%
2022$6,645+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985