Skip to content

82 Oak Knoll Dr.Brick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block1033.03
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1586
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,586
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,700
57%
Improvement Value:$129,200
43%
Total Assessment$297,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,775+5.4%
2024$7,379+3.6%
2023$7,120+1.3%
2022$7,027+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,586DeedBook 18238, Page 1533Recorded12/31/2020

Property Sale

Sale
$303,000
DeedBook 11627, Page 871

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5172, Page 584

Property Built

Built

Year Built: 1985