Skip to content

74 Oak Knoll Dr.Brick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Price
$841,999
Last Sale Date
Oct 25, 2023

Property Information

Block1033.03
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 3252
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage3,252
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,700
35%
Improvement Value:$310,600
65%
Total Assessment$479,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,510+5.4%
2024$11,872+3.6%
2023$11,455+1.3%
2022$11,307+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$841,999
Sq Ft3,252DeedBook 19537, Page 467Recorded11/14/2023

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft3,252DeedBook 16763, Page 110Recorded6/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1985