Skip to content

72 Oak Knoll Dr.Brick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
May 26, 2021

Property Information

Block1033.03
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 2015
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,015
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,700
45%
Improvement Value:$169,600
55%
Total Assessment$308,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,047+5.4%
2024$7,637+3.6%
2023$7,368+1.3%
2022$7,273+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft2,015DeedBook 18524, Page 986Recorded6/10/2021

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 12839, Page 729

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 5106, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1986