Skip to content

70 Oak Knoll Dr.Brick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Aug 21, 1989

Property Information

Block1033.03
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1728
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,200
53%
Improvement Value:$152,800
47%
Total Assessment$325,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,483+5.4%
2024$8,050+3.6%
2023$7,768+1.3%
2022$7,667+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4749, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1986