Skip to content

68 Oak Knoll Dr.Brick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Sep 13, 2024

Property Information

Block1033.03
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 1467
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,467
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,300
54%
Improvement Value:$144,100
46%
Total Assessment$313,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,180+5.4%
2024$7,763+3.6%
2023$7,490+1.3%
2022$7,393+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft1,467DeedBook 19797, Page 1106Recorded9/20/2024

Property Sale

Sale
$339,900
DeedBook 12549, Page 1577

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5721, Page 972

Property Sale

Sale
$145,500
DeedBook 5581, Page 10

Property Sale

Sale
$131,500
DeedBook 4925, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1986