Skip to content

3 Drury Ct.Brick, NJ 08724

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2019

Property Information

Block1033.03
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,402
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,800
57%
Improvement Value:$128,700
43%
Total Assessment$298,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,791+5.4%
2024$7,394+3.6%
2023$7,134+1.3%
2022$7,042+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$367,500
DeedBook 12933, Page 1066

Property Sale

Sale
$257,500
DeedBook 11184, Page 601

Property Built

Built

Year Built: 1984