Skip to content

57 Bay Bridge Dr.Brick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Jul 24, 2020

Property Information

Block1033.03
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,488
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,700
56%
Improvement Value:$131,100
44%
Total Assessment$299,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,825+5.4%
2024$7,426+3.6%
2023$7,165+1.3%
2022$7,072+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$379,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 17992, Page 924Recorded8/3/2020

Property Sale

Sale
$334,700

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 16883, Page 1322Recorded9/27/2017

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5742, Page 471

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook 4912, Page 660

Property Built

Built

Year Built: 1985