Skip to content

13 Frede Dr.Brick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Jun 21, 1989

Property Information

Block1033.04
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,068
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,700
45%
Improvement Value:$166,200
55%
Total Assessment$302,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,906+5.4%
2024$7,503+3.6%
2023$7,239+1.3%
2022$7,145+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 4766, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1985