Skip to content

57 Oak Knoll Dr.Brick, NJ 08724

Built 1984

Last Sale Date
Aug 24, 2009

Property Information

Block1033.04
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,218
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,100
55%
Improvement Value:$113,100
45%
Total Assessment$249,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,504+5.4%
2024$6,173+3.6%
2023$5,956+1.3%
2022$5,879+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1984