Skip to content

5 Leeds Ct.Brick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Date
Aug 29, 2007

Property Information

Block1033.05
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,728
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,500
55%
Improvement Value:$141,200
45%
Total Assessment$310,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,109+5.4%
2024$7,696+3.6%
2023$7,426+1.3%
2022$7,329+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1986