Skip to content

2 Frede Dr.Brick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Price
$279,900
Last Sale Date
Nov 6, 2015

Property Information

Block1033.05
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,202
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,800
61%
Improvement Value:$106,300
39%
Total Assessment$276,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,206+5.4%
2024$6,839+3.6%
2023$6,599+1.3%
2022$6,513+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$279,900

From:

To:

Sq Ft1,202DeedBook 16243, Page 1982Recorded11/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 1985