Skip to content

6 Frede Dr.Brick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 30, 2021

Property Information

Block1033.05
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,248
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,700
61%
Improvement Value:$109,700
39%
Total Assessment$278,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,266+5.4%
2024$6,896+3.6%
2023$6,654+1.3%
2022$6,567+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,248DeedBook 18608, Page 1977Recorded8/2/2021

Property Sale

Sale
$214,900
DeedBook 14725, Page 1767

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 13197, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1985