Skip to content

8 Frede Dr.Brick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Price
$434,900
Last Sale Date
Sep 8, 2020

Property Information

Block1033.05
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,008
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,700
52%
Improvement Value:$154,900
48%
Total Assessment$323,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,446+5.4%
2024$8,016+3.6%
2023$7,734+1.3%
2022$7,634+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$434,900

From:

To:

Sq Ft2,008DeedBook 18094, Page 1850Recorded10/9/2020

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,008DeedBook 15715, Page 1684Recorded12/26/2013

Property Built

Built

Year Built: 1985