Skip to content

14 Frede Dr.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Date
Aug 25, 2016

Property Information

Block1033.05
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,676
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,700
55%
Improvement Value:$138,600
45%
Total Assessment$309,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,073+5.4%
2024$7,661+3.6%
2023$7,392+1.3%
2022$7,296+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1987