Skip to content

27 Aldgate Dr.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Date
May 12, 1997

Property Information

Block1033.05
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,488
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,300
57%
Improvement Value:$125,900
43%
Total Assessment$295,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,705+5.4%
2024$7,312+3.6%
2023$7,055+1.3%
2022$6,964+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1987