Skip to content

10 Leeds Ct.Brick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Feb 27, 2018

Property Information

Block1033.05
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,160
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
61%
Improvement Value:$109,000
39%
Total Assessment$280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,308+5.4%
2024$6,936+3.6%
2023$6,692+1.3%
2022$6,605+1.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 17054, Page 755Recorded3/15/2018

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 16143, Page 997Recorded7/24/2015

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 15881, Page 454Recorded8/28/2014

Property Sale

Sale
$302,500
DeedBook 14772, Page 1490

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5054, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1986