Skip to content

12 Leeds Ct.Brick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 2, 2013

Property Information

Block1033.05
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2258
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,258
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,300
41%
Improvement Value:$235,900
59%
Total Assessment$403,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,524+5.4%
2024$9,987+3.6%
2023$9,636+1.3%
2022$9,511+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 14946, Page 917

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 10792, Page 127

Property Sale

Sale
$180,500
DeedBook 10259, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1985