Skip to content

14 Leeds Ct.Brick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Feb 7, 2000

Property Information

Block1033.05
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1608
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,100
54%
Improvement Value:$143,100
46%
Total Assessment$310,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,096+5.4%
2024$7,684+3.6%
2023$7,414+1.3%
2022$7,318+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 10040, Page 862

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5280, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1986