Skip to content

14 Aldgate Dr.Brick, NJ 08724

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Oct 23, 2025

Property Information

Block1033.06
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,152
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,200
60%
Improvement Value:$115,000
40%
Total Assessment$284,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,418+5.4%
2024$7,040+3.6%
2023$6,792+1.3%
2022$6,704+1.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft1,152DeedBook 20245, Page 1595Recorded1/2/2026

Property Sale

Sale
$368,500

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 17228, Page 621Recorded9/4/2018

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 14910, Page 543

Property Sale

Sale
$342,000
DeedBook 13564, Page 67

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5006, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1986