Skip to content

11 Bay Bridge Dr.Brick, NJ 08724

Built 1988

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Sep 24, 2024

Property Information

Block1033.06
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2016
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,016
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,700
49%
Improvement Value:$178,700
51%
Total Assessment$347,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,817+5.5%
2024$8,355+3.8%
2023$8,053+1.4%
2022$7,945-1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$705,000
Sq Ft2,016DeedBook 19815, Page 606Recorded10/10/2024

Property Sale

Sale
$421,000
Sq Ft2,016DeedBook 17664, Page 1432Recorded10/31/2019

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5497, Page 144

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5391, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1988