Skip to content

9 Bay Bridge Dr.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
May 15, 2017

Property Information

Block1033.06
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description2SF2G----- 1954
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,954
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,600
50%
Improvement Value:$170,500
50%
Total Assessment$339,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,851+5.4%
2024$8,400+3.6%
2023$8,104+1.3%
2022$7,999+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,954DeedBook 16744, Page 251Recorded5/23/2017

Property Built

Built

Year Built: 1987