Skip to content

30 Aldgate Dr.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$181,000
Last Sale Date
Nov 1, 1999

Property Information

Block1033.06
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,062
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,700
50%
Improvement Value:$167,500
50%
Total Assessment$336,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,775+5.4%
2024$8,328+3.6%
2023$8,035+1.3%
2022$7,931+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 5754, Page 975

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4872, Page 689

Property Built

Built

Year Built: 1987