Skip to content

39 Oak Knoll Dr.Brick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2018

Property Information

Block1033.06
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,126
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,700
48%
Improvement Value:$183,800
52%
Total Assessment$352,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,200+5.4%
2024$8,731+3.6%
2023$8,425+1.3%
2022$8,315+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 14172, Page 1703

Property Built

Built

Year Built: 1986