Skip to content

22 Aldgate Dr.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2011

Property Information

Block1033.06
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,395
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,200
57%
Improvement Value:$128,300
43%
Total Assessment$298,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,791+5.4%
2024$7,394+3.6%
2023$7,134+1.3%
2022$7,042+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 11938, Page 565

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5602, Page 601

Property Built

Built

Year Built: 1987