Skip to content

20 Aldgate Dr.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Date
Jun 24, 2013

Property Information

Block1033.06
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.5

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2476
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,476
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,900
46%
Improvement Value:$202,400
54%
Total Assessment$373,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,743+5.4%
2024$9,247+3.6%
2023$8,922+1.3%
2022$8,806+1.7%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,476DeedBook 15572, Page 1659Recorded7/2/2013

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 10286, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1987