Skip to content

124 Taft Dr.Brick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Date
Jan 15, 2003

Property Information

Block1033.25
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,592
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,100
45%
Improvement Value:$140,400
55%
Total Assessment$256,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,695+5.4%
2024$6,354+3.6%
2023$6,130+1.3%
2022$6,051+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1958