Skip to content

120 Malmy Dr.Brick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 2008

Property Information

Block1033.27
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,176
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
54%
Improvement Value:$101,300
46%
Total Assessment$219,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,724+5.4%
2024$5,432+3.6%
2023$5,241+1.3%
2022$5,173+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 10526, Page 1697

Property Built

Built

Year Built: 1958