Skip to content

101 Polk Dr.Brick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Date
Apr 18, 2007

Property Information

Block1033.27
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1437
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,437
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,400
45%
Improvement Value:$144,400
55%
Total Assessment$264,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,911+5.4%
2024$6,559+3.6%
2023$6,329+1.3%
2022$6,247+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 13608, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1958