Skip to content

103 Polk Dr.Brick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Feb 14, 2022

Property Information

Block1033.27
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.4

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,142
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,200
53%
Improvement Value:$105,500
47%
Total Assessment$224,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,865+5.4%
2024$5,566+8.7%
2023$5,120+1.4%
2022$5,051+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,142DeedBook 18939, Page 533Recorded3/8/2022

Property Built

Built

Year Built: 1958