Skip to content

118 Malmy Dr.Brick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Date
Jun 3, 2013

Property Information

Block1033.27
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,146
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,900
51%
Improvement Value:$114,600
49%
Total Assessment$233,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,094+5.4%
2024$5,784+3.6%
2023$5,581+1.3%
2022$5,508+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1958