Skip to content

113 Malmy Dr.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 15, 2009

Property Information

Block1033.28
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1176
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,176
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,800
47%
Improvement Value:$131,800
53%
Total Assessment$248,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,488+5.4%
2024$6,158+3.6%
2023$5,942+1.3%
2022$5,864+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 5078, Page 469

Property Built

Built

Year Built: 1960