Skip to content

120 Frede Dr.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Nov 1, 2024

Property Information

Block1033.28
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.4

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1366
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,366
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,100
49%
Improvement Value:$119,900
51%
Total Assessment$237,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,862+5.4%
2024$5,563+3.6%
2023$5,368+1.3%
2022$5,298+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft1,366DeedBook 19842, Page 1982Recorded11/8/2024

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft1,366DeedBook 17442, Page 127Recorded4/16/2019

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5667, Page 624

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 5157, Page 821

Property Sale

Sale
$127,900
DeedBook 5105, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1960