Skip to content

118 Frede Dr.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Aug 17, 2022

Property Information

Block1033.28
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.4

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1630
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,630
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,100
48%
Improvement Value:$126,200
52%
Total Assessment$243,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,350+5.4%
2024$6,027+3.6%
2023$5,815+1.3%
2022$5,739+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft1,630DeedBook 19146, Page 1593Recorded8/26/2022

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,676DeedBook 16072, Page 1246Recorded5/5/2015

Property Built

Built

Year Built: 1960