Skip to content

2236 Route 88Brick, NJ 08724

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Feb 19, 2010

Property Information

Block1034.01
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.4

Building Details

Building Class10
Description2-1SF/2-1S 0962
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage---
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,500
67%
Improvement Value:$155,200
33%
Total Assessment$468,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,233+5.4%
2024$11,610+3.6%
2023$11,202+1.3%
2022$11,057+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$615,000
DeedBook 14536, Page 1131

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 5265, Page 710

Property Built

Built

Year Built: 1955