Skip to content

33 Burnt Bridge Ave.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Jul 21, 2017

Property Information

Block1034.04
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,170
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,700
59%
Improvement Value:$120,400
41%
Total Assessment$293,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,650+5.4%
2024$7,260+3.6%
2023$7,005+1.3%
2022$6,914+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,170DeedBook 16848, Page 116Recorded8/24/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,170DeedBook 16206, Page 1790Recorded10/6/2015

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,170DeedBook 16048, Page 822Recorded4/8/2015

Property Sale

Sale
$244,000
DeedBook 12011, Page 314

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 5355, Page 781

Property Built

Built

Year Built: 1950