Skip to content

20 Oak Knoll Dr.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Aug 7, 2015

Property Information

Block1034.04
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,100
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,000
56%
Improvement Value:$132,200
44%
Total Assessment$299,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,809+5.4%
2024$7,411+3.6%
2023$7,151+1.3%
2022$7,058+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 16165, Page 1697Recorded8/19/2015

Property Built

Built

Year Built: 1960