Skip to content

45 Crest Dr.Brick, NJ 08724

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 3, 2007

Property Information

Block1034.05
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,646
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
69%
Improvement Value:$75,500
31%
Total Assessment$240,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,277+5.9%
2024$5,927+3.6%
2023$5,719+1.3%
2022$5,645+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1963