Skip to content

51 Crest Dr.Brick, NJ 08724

Built 1968

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 29, 2013

Property Information

Block1034.05
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.4

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,518
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,800
60%
Improvement Value:$99,400
40%
Total Assessment$251,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,556+5.4%
2024$6,222+3.6%
2023$6,004+1.3%
2022$5,926+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,518DeedBook 15631, Page 425Recorded9/5/2013

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 10000, Page 1756

Property Built

Built

Year Built: 1968