Skip to content

53 Crest Dr.Brick, NJ 08724

Built 1968

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Nov 30, 2022

Property Information

Block1034.05
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.4

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage970
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
70%
Improvement Value:$56,300
30%
Total Assessment$188,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,915+5.4%
2024$4,664+3.6%
2023$4,500+1.3%
2022$4,442+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft970DeedBook 19258, Page 342Recorded12/22/2022

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 13383, Page 1231

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 12083, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1968