Skip to content

58 Wood AveBrick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Date
Apr 30, 2024

Property Information

Block1034.05
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,204
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,600
61%
Improvement Value:$106,700
39%
Total Assessment$274,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,909+5.6%
2024$6,544+3.8%
2023$6,306+1.4%
2022$6,221+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960