Skip to content

66 Wood Ave.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
May 31, 2019

Property Information

Block1034.05
Lot6.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,156
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,600
61%
Improvement Value:$108,500
39%
Total Assessment$276,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,206+5.4%
2024$6,839+3.6%
2023$6,599+1.3%
2022$6,513+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,156DeedBook 17503, Page 1095Recorded6/14/2019

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 13984, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1960